Jdi na obsah Jdi na menu

Představujeme sportovní kluby Prahy 4

14. 3. 2017

Článek v původním rozsahu si můžete přečíst dále v textu. Podoba článku tak jak byl zveřejněn je uveden v odkaze na straně 14.

Jaká je stručná historie klubu MASADA Praha z.s.?

Vzniku klubu MASADA předcházela moje trenérská činnost v klubu US Praha, kde jsem od r. 1982 působil jako asistent hlavního trenéra ing. Ivana Vlčka a sbíral zkušenosti na seminářích a školeních trenérů J. Zvěřiny, ing. Strnada a ing. Fuchse. Trénoval jsem seniory, kteří byli do karate velmi zapálení a nic mě,  ani sobě v tréninku neulehčili. Vzpomínám na J. Zatloukala, K. Randáka, M. Štantejského a K. Kesla, který má nyní jeden z významných sportovních klubů a je nositel 8. Danu karate. Po odjezdu hlavního trenéra ing. Ivana Vlčka do Japonska, jsem krátce trénoval v TJ. Mládí Praha. Po dokončení svého studia na FTVS, kde jsem získal licenci trenéra 1. třídy karate, jsem se rozhodl, že přestanu s tréninkem dospělých na Žižkově a v Dejvicích a založím si svůj sportovní klub karate na Spořilově, kde bydlím a kde mé děti spolu s ostatními znají jen pískoviště a hřiště před školou. Roku 1991 vznikl klub Karatedó škola Shotokan Praha pro mé děti, jejich kamarády a spolužáky ze Spořilova.

Od dubna 1994 se náš klub jmenuje MASADA Praha a aktivně se věnuje dětem, mládeži, ale i seniorům včetně veteránů. Pro všestranný pohybový rozvoj dětí je trénink obohacen o prvky atletiky a míčových her. Naši svěřenci se tak mohou časem rozhodnout i pro jiný sport, pro který již budou částečně připraveni. Proto jsou vidět naši žáci i mimo karate na různých turnajích škol v atletice či basketbalu. Tato pestrost je základem přetrvávajícího zájmu dětí o náš klub a přispívá i k našemu dobrému renomé v Praze 4. Ve staré tělocvičně ZŠ Jižní IV. již trénovalo karate více než tisíc dětí ze Spořilova i okolí. Desítky z nich nosí černý pás.

Co všechno nabízíte obyvatelům Prahy 4? (např. zvýhodněné kurzovné, ukázkové hodiny zdarma atd.?)

Na začátku každého školního roku se mohou všichni zájemci o náš sport přijít podívat do tělocvičny, ale hlavně si i zdarma vyzkoušet jaké mají předpoklady se v našem klubu realizovat. Vzhledem k pestrosti našeho tréninkového programu většina zvědavců už zůstane. Přijímáme školáky chlapce i dívky. Trénujeme 3x týdně (úterý a čtvrtek 15:30 – 17:00 a pátek 15:30 – 18:00). Pokročilí trénují od 18:00 - 19:30. Zvýhodněné kurzovné je poskytováno dětem, které mohou trénovat pouze jednou týdně. Samozřejmostí je zapojení sociálně znevýhodněných dětí. Již po několika měsících pravidelného tréninku můžeme pozorovat u dětí jejich zklidnění, lepší koncentraci na svůj výkon, radost z pohybu, lepší socializaci a sebevědomí. Naši svěřenci nemají problémy s šikanou, s prospěchem ani kázní. Každý rok pořádá vedení ZŠ Jižní IV. na konci května „Zahradní slavnost“, kde naši žáci předvádí ukázky karate a sebeobrany a pro přítomné děti z veřejnosti Spořilova a Prahy 4 máme připravený sportovní dovednostní trojboj o ceny. V průběhu každého školního roku pořádáme množství soutěží o medaile a poháry. Všechny soutěže jsou bodovány a na konci roku nejúspěšnější tři soutěžící získávají velký zlatý pohár MASADA CUP. V posledním týdnu letních prázdnin pořádáme letní Camp formou denního příměstského tábora v Choceradech.

Jaké byly největší úspěchy vašich sportovců?

Sportovní úspěchy našich závodníků za 23 let existence karate MASADA byly bohaté. Jen zlatých medailí z mistrovství ČR pořádaných Českou unií bojových umění (ČSKe a Shikon Budokai) vybojovali naši závodníci v soutěžích jednotlivců i družstev 44. Na mistrovství republiky ČSKe v Kopřivnici r. 1998 se dokonce naši závodníci ziskem medailí umístili na prvním místě z celkového počtu šedesáti klubů z celé republiky. Ze zahraničních žákovských turnajů vozili trofeje sestry Zuzánkovi, Dan Burda, Ronald Prokeš a Ondřej Kumpošt. V roce 2010 na ME WKC kadetů v Itálii se umístil Radek Mottl na 5. místě v soutěži kata. Semifinálová umístění na různých ME WKC seniorů získali i Denisa Jordanovová, Pavel Moric a Jaroslav Kvarda. Na MS WKC v Německu, kam se probojovali naši závodníci K. Troška, P. Moric a Denisa Jordanovová, jsem se zúčastnil i já jako mezinárodní rozhodčí. Na sportovních výsledcích všech našich svěřenců měli nezastupitelný podíl jejich trenéři. Za celou dobu se jich u nás vystřídala celá řada. Např. K. Troška, L. Ligda, J. Plaček, M. Štantejský, T. Hausner, M. Boháček, K. Krásný, P. Moric, B. Čtvrtek, J. Kvarda, K. Kubelková a F. Jelen. Od loňského roku je karate olympijským sportem, což se jistě projeví na motivaci dětí, zvýšeném zájmu o náš sport, a tak další sportovní úspěchy mohou pokračovat.

Jste v rámci Prahy něčím výjimeční?

Výjimečný je genius loci ZŠ Jižní IV. a Spořilova. Cvičili jsme i na jiných místech, ale pouze v ZŠ Jižní IV máme dokonalé zázemí. Vedení školy nám vychází vstříc při náboru nových členů, dává nám prostor při svých Zahradních slavnostech. Nemusíme stále měnit místo a čas cvičení. Někteří naši členové u nás trénují už od doby založení klubu, dokonce k nám přivádějí i své děti. Někteří se vracejí po mnoha letech, kdy jim studijní či pracovní povinnosti bránily v tréninku. Situace se změnila a oni se po letech vracejí a pokračují. Někteří našli díky karate zaměstnání např. u policie nebo v armádě. Fotografie našich sportovců se dostaly dokonce i do odborné literatury viz. Ivan Fojtík - BUDÓ moderní japonská bojová umění. To vše považujeme za výjimečné a tedy i nejlepší zhodnocení naší práce. Rád bych ještě zmínil naše seniory a veterány. Někteří jsou již v důchodovém věku a cestu do naší tělocvičny si každý týden vždy najdou. Stále drží s naší omladinou krok a jsou důkazem prospěšnosti tohoto sportu pro zdraví, kondici a sebevědomí. Oni potvrzují v praxi své karatedó. Je to jejich cesta životem spolu s karate.

Jaká je spolupráce s MČ Praha 4?

Spolupráce s MČ Praha 4 je v posledních letech na velmi dobré úrovni. Aktivní a hlavně v praxi fungující politika dotací městské části Prahy 4 na podporu sportu a volnočasových aktivit nám umožňuje podstatně zlepšit kvalitu sportovních soutěží a letních campů či soustředění. Můžeme do soutěží, které v rámci tréninku pořádáme, dát více cen (pohárů, medailí a diplomů) což napomáhá u dětí k větší motivaci a soutěživosti. Postupně se nám daří i obměnit náš již zastaralý nebo opotřebovaný inventář a vybavení. Můžeme si například dovolit dát nižší ceny za účast na letním Campu a tím jej zpřístupnit opravdu každému. Výsledkem této dobré spolupráce a podpory je určitě i spokojenost rodičů našich sportovců, kteří je každé září opět s důvěrou přivádí do tělocvičny.      

                              Zakladatel klubu a hlavní trenér Viktor Vejvoda

_dsc2712.jpg