Jdi na obsah Jdi na menu

Dechová cvičení

15. 7. 2012

Všechny školy karate jsou založeny na duchovním základě a praxi zenového buddhismu. Veškeré tréninkové postupy jsou vypracovávány ve spojení s dýcháním a právě dýchání je věnována velká pozornost. Ovládnutí základů dýchání spolu s tréninkem karate má blahodárný vliv na ducha i tělo, nezávisle na konstituci, fyzické síle, věku a pohlaví. Posiluje volní vlastnosti – sebejistotu, sebevládu a odvahu. S tímto cílem jsou praktikovány metody dechových cvičení ibuki a nogare.

Kontrola dechu napomáhá získání bojového ducha. Ibuki představuje aktivní, silový způsob dýchání napomáhající uvolnění energie potřebné k útoku. Nogare umožňuje zachování rovnoměrného dechu při zápase a je využíván pro vypěstování chladnokrevnosti při očekávání protivníkova útoku.

Ibuki – v postoji heikó dači, klidně vdechneme nosem. Poté zkřížíme dlaně (pravá leží v levé) a zvedneme ruce před obličej. Poté kime (zpevníme všechny svaly těla, zejména břišní), otevřeme ústa, vydechujeme a současně oddalujeme ruce a spouštíme je volně podél těla. Na konci výdechu silou vyrazíme z plic zbytek vzduchu. Vydáváme ostrý hrtanový zvuk. Mezi vdechem a výdechem je asi 30sec.                                                                                                                                                                                 

Nogare – v postoji heikó dači, vdechujeme plynule a klidně a současně zvedáme obě ruce dlaněmi nahoru do úrovně hrudníku. Poté pokrčíme paže v loktech a začneme vydechovat a ruce pomalu spouštíme dlaněmi dolů. Dýchání je plynulé, výdech je klidný, špička jazyka je mezi zuby.